Chybiona decyzja. Tylko Gliński!

Wstawanie z kolan różne miewa odsłony.Trzeba odnotować fakt, iż pisarz i publicysta Bronisław Wildstein, związany z mediami prawicowymi, które dawno już wstały z kolan i nawet stoją na baczność, dostał parę dni temu tzw. nagrodę Pan Cogito. Jest ona przyznawana przez Akademickie Kluby Obywatelskie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, za „szczególne, długotrwałe zasługi dla narodu i państwa polskiego, które są zbieżne z założeniami ideowymi i programowymi AKO, a w szczególności za pomnażanie dorobku kulturowego Polaków, upowszechnianie polskiej kultury narodowej, afirmowanie i podtrzymywanie polskości, obronę godności narodowej, podtrzymywanie i utrwalanie polskiej tradycji narodowej”. Może i bełkot, ale słuszny, narodowy.

Info dla niedowiarków: z ta nagroda dla Wildsteina to naprawdę prawda najprawdziwsza, żaden tam fejk.
Najbardziej w całej tej historii zaciekawił mnie jednak list, który na tę okazję szanowny laureat dostał od swojego kolegi i znajomego ministra Glińskiego. List jest długi, zwiły i widać że pisany przez profesora od socjologii, ale z talentem w posługiwaniu się piórem.
Taki fragmencik oto:
„Pańska proza jest – w myśl wskazań Stendhala – jak zwierciadło, które przechadza się po gościńcu i odbija to, co dla przemierzających go podróżnych najbardziej dojmujące: dzisiejszą niedolę życia w atrapie europejskiej cywilizacji, wydrążonej z własnej tożsamości, wyzbytej metafizycznego ładu i moralnego porządku, które generowały jej potęgę. Pana utwory ilustrują rozpaczliwą kondycję współczesnego człowieka, który za sprawą własnej hybris, nieopanowanej żądzy panowania nad naturą i losem, zatrzasnął się w pułapce duchowej niemocy”.
Czytam i cały czas się zastanawiam, czy to taki wyrafinowany żarcik był, czy ktoś tak na poważnie to wszystko…No i czy aby na tę nagrodę literacką zamiast prozy Wildsteina ów list Glińskiego nie zasługuje, szczególnie za frazy o „nieopanowanej żądzy panowania” oraz o „niedoli życia w atrapie europejskiej cywilizacji”. Z niepokojem oczekuję kolejnego rozdania.
Reklamy

skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s